W poprzednim wpisie mogliście przeczytać jak przetestować swój biznes bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Kolejny wpis z cyklu „Formy prowadzenia działalności gospodarczej” dotyczy rejestracji działalności gospodarczej.
Jeśli myślisz o założeniu własnego biznesu, masz pomysł i jesteś zdeterminowany w dążeniu do celu z pewnością jednoosobowa działalność gospodarcza jest najlepszym i najprostszym rozwiązaniem na początek. Z uwagi na to, że jej rejestracja jak i prowadzenie nie są skomplikowane, jest najbardziej odpowiednią formą działalności dla drobnego biznesu.
Brzmi nieźle? Jednak już na wstępie przedsiębiorca musi wykazać się wiedzą nie tylko z zakresu opracowania dobrego biznes planu i strategii własnej firmy, ale także samych przepisów regulujących kwestie prowadzenia działalności, czy kwestie z zakresu opodatkowania dochodów.
Poniżej postaram się w skrócie opisać jak krok po kroku od strony prawnej zabrać się za założenie własnego biznesu.
Co powinieneś wiedzieć zanim zarejestrujesz firmę
Do rejestracji firmy należy się dobrze przygotować. Po pierwsze by proces rejestracji przebiegł sprawnie, po drugie aby zbyt pochopnie nie podjąć decyzji chociażby o nazwie firmy, czy formie opodatkowania.
Checklista czynności, bez których nie siadaj do rejestracji działalności.
|
Gdzie zarejestrować działalność gospodarczą
Jednoosobową działalność całkowicie za darmo rejestrujesz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej tj. CEIDG. Wniosek o wpis możesz złożyć drogą elektroniczną, możesz też złożyć osobiście podczas wizyty w urzędzie miasta lub gminy albo listownie.
Najprostszym i najszybszym sposobem jest rejestracja drogą elektroniczną poprzez stronę CEIDG. Takie rozwiązanie pozwoli Ci założyć firmę i załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu. Należy jednak pamiętać, że wniosek złożony w takiej formie musi być podpisany za pomocą bankowości internetowej, Profilem Zaufanym lub podpisem elektronicznym.
Dlatego przed przystąpieniem do rejestracji warto założyć Profil Zaufany, który pozwoli Ci podpisać Twój wniosek o wpis do CEIDG.
Wpis w CEIDG z danymi twojej firmy pojawi się z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku. Swoją działalność możesz zacząć prowadzić już w dniu złożenia wniosku! W ramach tzw. „jednego okienka” CEIDG prześle twoje dane do urzędu skarbowego, który nada twojej firmie NIP oraz poinformuje GUS, ZUS lub KRUS o wpisie twojej firmy do CEIDG i o nadanym numerze NIP.
Ustal jakiego rodzaju działalność będziesz prowadził i wybierz kody PKD
Już przy uzupełnianiu wniosku rejestracyjnego musisz wpisać kod PKD, czyli rodzaj działalności którą będziesz prowadził. Określenie kodów PKD we wniosku o wpis do CEIDG jest podstawą do nadania numeru REGON przez Urząd Statystyczny. Podejdź do tego rozważnie, gdyż od tego będzie zależeć wiele kwestii m.in. rodzaj opodatkowania, konieczność uzyskania koncesji albo wpisu do rejestrów działalności regulowanej, obowiązek posiadania kasy fiskalnej, czy rejestracji VAT.
Najlepszym sposobem ustalenia kodów jest skorzystanie z wyszukiwarki kodów PKD, dzięki której można łatwo zidentyfikować kod dla swojej działalności.
W przypadku CEIDG podajesz jeden kod główny tzw. przeważająca działalność i kody działalności dodatkowej tj. inne czynności które będziesz wykonywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma ograniczeń co do ilości kodów działalności dodatkowej.
W każdej chwili możesz złożyć wniosek o zmianę danych w CEIDG poprzez dodanie, czy wykreślenie kodów, bądź zmienić cały profil działalności poprzez zmianę kodu wiodącej działalności bądź zmianę kodów pozostałej działalności. Zmiana danych w CEIDG tak jak i sama rejestracja nie wiąże się z żadnymi kosztami. Zmian w CEIDG można dokonać w prosty i szybki sposób drogą elektroniczną.
Jak wybrać nazwę firmy
Przed przystąpieniem do rejestracji warto sprawdzić, czy wybrana przez nas nazwa firmy nie jest już używana i zarejestrowana przez inny podmiot. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy nazwa firmy nie została zastrzeżona jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP. By ustalić dostępność nazwy firmy najlepiej jest skorzystać z wyszukiwarek Urzędu Patentowego RP, Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej oraz Międzynarodowej Organizacji Własności Intelektualnej.
Jak szukać dalej? Jeśli potwierdzisz, że wybrana przez Ciebie nazwa firmy nie jest zastrzeżona, korzystając z wyszukiwarek CEIDG i KRS ustal, czy w Twoim mieście nikt nie prowadzi działalności gospodarczej o takim samym profilu działalności i o takiej samej nazwie jak ta, którą chcesz wykorzystać.
Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą „Ostre nożyczki” i sprzedaje nożyczki to nie ma przeszkód abyś takiej nazwy użył do oznaczenia swojego zakładu fryzjerskiego.
Jeżeli nie sprawdzisz czy nazwa firmy jest zastrzeżona możesz mieć poważne problemy. Przedsiębiorcy, którzy wybierają nazwy dla swoich firm bez sprawdzenia dostępności muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Właściciel praw do znaku towarowego może wystąpić z żądaniem zmiany nazwy firmy może także domagać się odszkodowania za wyrządzoną szkodę poprzez np. wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści.
Wybór formy opodatkowania
Jeśli zakładasz działalność gospodarczą będziesz płacił podatek dochodowy od osób fizycznych PIT. Już w chwili rejestracji należy wybrać formę opodatkowania. Przy rejestracji, oprócz wskazania formy opodatkowania, musisz określić również sposób płacenia zaliczek na podatek tj. miesięcznie albo kwartalnie.
Na gruncie obecnych przepisów mamy cztery podstawowe formy opodatkowania działalności:
- skala podatkowa 18 i 32% (po przekroczeniu kwoty 85 528 złotych)
- podatek liniowy 19%
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- kartę podatkową
Problem wyboru formy opodatkowania przyprawia Cię o ból głowy? Zastanawiasz się, którą formę wybrać? Przede wszystkim dowiedz się jakie wady i zalety prezentują poszczególne formy opodatkowania PIT. Najlepiej jest skorzystać z pomocy księgowej, która pomoże Ci wybrać formę opodatkowania.
Zawsze możesz zmienić formę opodatkowania w trakcie prowadzenia działalności. Sam moment zmiany zależy od wybranej formy opodatkowania.
W moim kolejnym wpisie więcej na temat poszczególnych form opodatkowania.
Załóż Profil Zaufany albo podpis elektroniczny
Jeśli zdecydowałeś się na rejestrację działalności droga elektroniczną załóż darmowy Profil Zaufany albo płatny podpis elektroniczny. Zakładając Profil Zaufany będziesz mógł zarejestrować firmę przez internet oraz załatwiać drogą elektroniczną praktycznie wszystkie sprawy urzędowe. Zdecydowanie szybszym rozwiązaniem jest założenie Profilu Zaufanego, podpis elektroniczny jest bardziej sformalizowany.
Profil Zaufany można założyć za pośrednictwem serwisu Profilu Zaufanego wtedy aby dokończyć proces musisz udać się do punktu potwierdzającego Twoją tożsamość. Profil możesz założyć także przez internetowe konto bankowe (tylko: ING, Inteligo, Millennium, Banku Pekao, PKO BP, BZ WBK, mBank, Alior Bank, platforma Envelo.pl) – wtedy nie musisz nic potwierdzać, bank przekaże dane do serwisu Profilu Zaufanego.
Przykład:
Alicja potwierdziła Profil Zaufany przez bankowość internetową, co oznacza, że powiązała swój profil z bankowością online. Tak więc, jeśli chce podpisać swój wniosek rejestracyjny CEIDG na stronie logowania wybierając Profil Zaufany, musi kliknąć ikonę swojego serwisu bankowości internetowej i zalogować się przez stronę swojego banku.
Ustal datę rozpoczęcia działalności
We wniosku o rejestrację firmy trzeba wpisać faktyczną datę rozpoczęcia działalności. Dlaczego data rozpoczęcia jest taka ważna? Po pierwsze wraz z rejestracją jesteś zobowiązany do zgłoszenia do ubezpieczeń i opłacania swoich składek ZUS, a gdy planujesz mieć pracowników także i ich składek ZUS. Po drugie data rozpoczęcia działalności ma znaczenie jeśli chcesz skorzystać z tzw. „ulgi na start”, czy obniżonych składek ZUS tzw. „mały ZUS”. Jeśli
Przykład:
Hanna rozpoczęła prowadzić działalność 1 lutego 2019 r. i chce skorzystać z ulgi na start. Kwalifikuje się do skorzystania z tej ulgi. Od dnia 1 lutego 2019 r. zaczyna się liczyć okres 6 m-cy gdzie będzie opłacać tylko składkę zdrowotną (w 2019 r. – 342,32 zł). Sześć miesięcy za które nie będzie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne upłynie w dniu 30 lipca 2019 r.
Przykład:
Anna rozpoczęła prowadzić działalność 10 lutego 2019 r. i chce skorzystać z ulgi na start. Kwalifikuje się do skorzystania z tej ulgi. Od dnia 10 marca 2019 r. zaczyna się liczyć okres 6 m-cy gdzie będzie opłacać tylko składkę zdrowotną (w 2019 r. – 342,32 zł). Sześć miesięcy za które nie będzie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne upłynie w dniu 30 sierpnia 2019 r.
Już niedługo na naszym blogu nowy wpis dot. ulg, z których możesz skorzystać prowadząc działalność gospodarczą.
Ustal adres do doręczeń i adres miejsca wykonywania działalności
Ostatnią ważną kwestią jest określenie adresu do doręczeń. Nie musi to być Twój adres zamieszkania. Będzie to adres, pod który będzie kierowana cała korespondencja, a doręczenia dokonane na wskazany adres będą miały skutek prawny. Podany adres do doręczeń może być jedynym adresem podanym w CEIDG. Jeśli Twoja działalność będzie wykonywana w sposób stały w jednym bądź kilku miejscach możesz podać adres miejsca wykonywania działalności.
Pamiętaj, że jesteś zobowiązany do posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy wpisujesz do CEIDG. Brak wspomnianego tytułu prawnego oraz brak uzupełnienia tego braku w terminie może skutkować wykreśleniem Twojego wpisu z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej.
Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie pomocny w zmaganiach związanych z rejestracją firmy.
Udostępnij ten wpis jeżeli uważasz, że warto było się z nim zapoznać! W ten sposób pozwolisz nam dotrzeć do większej liczby czytelników 🙂 Z góry dziękujemy 🙂
Napisz komentarz